Dýchání – jednoduše ke zdraví

Je důležité správně dýchat? Na své cestě vlastního seberozvoje se zabývám i dýcháním, protože dýchání ovlivňuje všechny ostatní systémy v těle. Je opravdu důležité a co jsem zjistila a co praktikuju, o to se s vámi moc ráda podělím.

Nejzákladnější informace je: dýcháme nosem! A to pořád. Dýcháme co nejpomaleji, do břicha, do hrudníku i do podklíčkové oblasti.

Sama zkouším trénovat dech – nadechnutí na 8 dob a vydechnutí na 8 dob. Mezi dobou nádechu a výdechu plynulou jemnou pauzu. Klidně na 4 doby. (Tuto techniku mám od Marka Džirasy.)

Je to i výborné relaxační cvičení, vede ke zklidnění, k psychické pohodě a vyrovnanosti. Pokud trpíte na psychické potíže, doporučuju toto cvičení praktikovat klidně třikrát denně po dobu 10 min. Nebo i častěji. Naučíte se tím správně dýchat, zklidňovat mysl a dostávat se do stavu příjemného klidu a vyrovnanosti.  

Jsou tak velké rozdíly ve zdraví, když člověk dobře dýchá, že se určitě vyplatí investovat čas a energii a pořádně se to naučit. Dnes už existuje mnoho výzkumů ohledně dechu, kdy je prokázáno, že jen dýchání pusou nebo nosem vede k obrovským rozdílům v psychickém a fyzickém zdraví. Pokud by vás toto téma zajímalo víc, odkážu vás na knihu Dech (Nové poznatky o ztraceném umění).

Existuje mnoho dechových praktik. Pomocí dechu je možné i změnit stav vědomí, změnit svou tělesnou teplotu. Pomocí dechu je možné aktivovat svého vnitřního léčitele – náš přirozený mechanismus sebeléčení.

Dech probouzí naši přirozenost a to nejpřirozenější a nejlepší v nás. A čím začít? Pojďte se jen vědomě zaměřit na vlastní dech, zpomalit ho a dýchat v klidu nosem do břicha. Dech nás vede „domů“, do stavu vnitřní harmonie a rovnováhy. Dávejte mu v průběhu dne co nejvíce pozornosti a budete překvapeni kvalitou vašich dnů a života. Tak jednoduché a prosté. Teď už jen začít :).

Irena Brejchová
Irena Marek Brejchová je žena, co obdivuje život. Miluje seberozvoj, komunikaci s lidmi, zbožňuje být mámou svých dětí. Její zálibou je střevní mikrobiom a seberozvojové techniky ZDE. Více o Irče si přečtěte ZDE __________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.