Přítomnost tady a teď

Vstala jsem v pondělí ráno a cítila jsem nervozitu. Cítila jsem pocit, že bych měla něco dělat, při tom jsem nevěděla co. Hlava se snažila analyzovat, vymýšlet – přitom vím, že tohle nefunguje. Učím se žít v přítomnosti bez posuzovaní. Pozoruji okolí a dívám se bez toho, aniž bych cokoli pojmenovávala. Stejně jako miminko. To pozoruje a nemá v hlavě pojmenování. Nepřisuzuje věcem význam. Pozoruje a dívá se na okolí „čistě“. A tak se učím „jen“ pozorovat a zaměřovat se na ticho, které přitom vzniká. Mysl se snaží o pozornost. Stále by chtěla něco řešit, upozorňovat na nějaký problém. Ve skutečnosti tady a teď žádný problém není…

Dnes přišlo pondělí a pocit, že bych měla něco dělat! Hlava se začala hlásit o pozornost, že přece musím něco dělat! A vznikala u toho nervozita, strach, panika. Věděla jsem, že to nevymyslím. A tak jsem si chvíli sedla na zahradu a pozorovala zeleň. Mysl protestovala: „Nemáš teď čas sedět na zahradě. Měla bys přece něco dělat!“ A já věděla, že o to víc potřebuju sedět a koukat. Mysl mnohem víc utichla a já cítila klid, chvílemi naučený systém strachu.

Když jsem jen byla, vnímala jsem, co teď půjdu dělat. Sedla jsem si k počítači a cítila jsem, že mi začíná přicházet informace, tak jsem psala:

„Jak se všichni snaží, jak všichni běží, jak všichni usilují a bere se to za správné, tak je těžké prožívat život v lehkosti a bez starosti. Věříte, že si musíte dělat starosti, věříte, že musíte věci držet, kontrolovat, že pokud byste to nedělali, asi by se zbortil svět. Nezbortil. Co by se změnilo, váš naučený systém, který by se zhroutil a zbylo by Vaše čisté bytí.

V čistém bytí jste v přítomnosti. Stačí poslouchat zvuk ptáků, skutečně se dívat a vnímat. Skutečně cítit, opravdu se kolem sebe dívat, tady a teď. Vaše hlava věří, že potřebujete prožívat co bude, co bylo, analyzovat se, připravovat se. Na život se opravdu nepřipravíte. Život plyne.

Vše, co jste vystavěli konstrukty rozumu, bude postupně zničeno a navrátí se do přirozeného chodu s přirozeností bytí.

Ti z vás, kteří jsou vnímají, prožívají přerod ze starého do nového. Staré přestává fungovat. Nové nastává.

I v pracovní oblasti můžete být jako děti. I v pracovní oblasti nemusíte mít kontrolu. Životu nezáleží, zda je pondělí, nebo neděle. Život plyne úplně stejně. Vaše buňky také se činí úplně stejně.

Neříkáme, že máte pořád pracovat, ale říkáme, nerozdělujte vaše chování podle naučených systémů. Vnímejte Vaše tělo. Když máte chuť, sedněte si. Když máte chuť, lehněte si.

Je potřeba opravdu vnímat přítomnou chvíli a to je jediný mezník Vašeho konání. Tady a teď. Ve skutečnosti budete mnohem víc efektivní, protože Vaše intuice vám poví, kdy je potřebné co a jak dělat. V danou chvíli teď. Zdá se to až absurdní. Jak pustit tolik kontroly a navyklého úsilí?

Vnímejte tady a teď a reagujte na to, co je skutečně potřeba. Důležité si zapište a vnímejte, co se ve vás odvíjí. Důvěřujte, užívejte bez posuzování hlavou. Pokud se vám tohle povede, vítejte – je to pro vás ráj na Zemi.“

Irena Brejchová
Irena Marek Brejchová je žena, která objevuje život. Miluje metodu JIH, boha/vědomí/universum, samotný život. Jejím koníčkem jsou nádherné náramky z Bali, které zprostředkovává v České republice ZDE. Její vášní je kosmetika TIanDe. Více o Irče si přečtěte ZDE __________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.